zabytki dolnego śląska

i śląska opolskiego

Polish Czech English French German Italian Russian Spanish
wiadomości pochodzą z:
współpraca

Już 11 lipca czeka na nas wyjątkowe widowisko plenerowe. Na Dziedzińcu Honorowym Zamku Książ o godzinie 21.00 wystawione zostanie jedno z najsłynniejszych na świecie dzieł muzycznych – oparta na średniowiecznym zbiorze pieśni kantata sceniczna "Carmina Burana", której kompozytorem jest Carl Orff.

 

Będzie to pierwsze w historii Zamku Książ tego typu wielkie widowisko plenerowe. Na umiejscowionej na Dziedzińcu Honorowym Zamku scenie pojawi się przeszło 70 wykonawców. Będą też dodatkowe elementy uatrakcyjniające widowisko, takie jak niecodzienna inscenizacja czy specjalne oświetlenie.
 

- Wersja, którą wybraliśmy tu dla Państwa w Zamku Książ jest to wersja ucznia Carla Orffa, która została autoryzowana przez kompozytora. Jest to wersja kameralna na dwa fortepiany, duży zespół perkusyjny, dwa chóry i solistów. Cały tekst jest w języku łacińskim. Nasz festiwal od początku skupia się przede wszystkim na prezentacji głosu. W związku z tym nasze projekty, to projekty w których króluje głos z towarzyszeniem fortepianu, lub małego zespołu instrumentalnego. Wszystko po to, aby ukazać kunszt wokalny, zaprezentować znakomitych solistów operowych i wykonawców dzieł oratoryjnych czy musicali. "Carmina Burana" jest początkiem wielkich widowisk, które planujemy - powiedział Maciej Michałkowski - Dyrektor Festiwalu "Zamkowe Spotkania z Operą"

Jako wykonawcy wystąpią: w roli Dziewczyny sopranistka Anna Lichorowicz, w rolę Łabędzia wcieli się tenor Tomasz Maleszewski a rolę Starego Poety zagra baryton Łukasz Rosiak. Będzie też dwoje pianistów: Katarzyna Neugebauer i Michał Rot, będzie Zespół Repercussion, wykorzystujący wiele często rzadkich instrumentów perkusyjnych, będzie nawiązujący do włoskiej tradycji sbandieratori, czyli żonglerki chorągwiami zespół Gwardia Gryfa, którego występy wzbogacone są o pokazy tancerek ze skrzydłami, żonglerów i tancerzy ognia, oraz Festiwalowy Chór Dziecięcy i Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej. Dyrygować całością będzie Małgorzata Sapiecha Muzioł, natomiast o inscenizację widowiska zadba Maciej Michałkowski. 

- Gwardia Gryfa to piętnastoosobowy zespół z Wrocławia, ale przede wszystkim jedyna grupa w Polsce, wykonująca pokazy włoskiej sztuki żonglerki chorągwiami o nazwie sbandieratori. Zespół powstał w środowisku Opery Wrocławskiej. Pomysł na powstanie zespołu narodził się podczas widowiska Opery Wrocławskiej - "Otello". Włoska sztuka żonglerki chorągwiami wywodzi się jeszcze z czasów średniowiecza. Artyści tworzą piękne układy, które można nazwać tańcem z chorągwiami. Jest to niezwykle widowiskowe. Korzystając ze swoich umiejętności żonglerki tworzą oni układy taneczne do muzyki orkiestry. We Włoszech bycie sbandieratori to chwała, zaszczyt, ale i ciężka praca. Gwardia Gryfa czerpie od mistrzów z Toskanii najlepsze elementy sbandieratori, czyli przede wszystkim podniebny taniec chorągwi, który jest niezwykle widowiskowy. Dzisiaj Gwardia Gryfa to już nie tylko chorągwiarze, ale także tancerki i szczudlarze - powiedziała Karina Prajs-Owczarek - współzałożycielka i manager Gwardii Gryfa

Widowisko odbędzie się w ramach Festiwalu "Zamkowe Spotkania z Operą", którego organizatorami są: Zamek Książ w Wałbrzychu, MMImpresario i Fundacja Ottenbreit. Bilety można nabyć w kasach Zamku Książ, lub on-line na stronie www.bilety.ksiaz.walbrzych.pl i www.ticketpro.pl. 

- Festiwal i widowisko na dziedzińcu Zamku Książ to nie tylko setki ludzi zaangażowanych, którzy są artystami czy ludźmi związanymi z kulturą i sztuką, ale także wiele firm, które są podwykonawcami, osób zaangażowanych w transport, promocję, sprawy logistyczne. Takie wydarzenie to nie tylko wyzwanie kulturalne, ale też ogromne wyzwanie organizacyjne. Mamy wiele sygnałów z całej Polski, że "Carmina Burana" będzie obserwowana przez inne ośrodki, gdzie znajdują się zabytki, które posiadają przestrzeń plenerową. Plener w Polsce jest coraz częściej wykorzystywany do różnych wydarzeń artystycznych, ale zawsze rodzi wiele problemów i zagrożeń, choćby takich jak niesprzyjające warunki atmosferyczne - powiedział Sebastian Ottenbreit - współorganizator widowiska
 
 
polecamy: