zabytki dolnego śląska

i śląska opolskiego

Polish Czech English French German Italian Russian Spanish
wiadomości pochodzą z:
współpraca

W zespole pałacowym „Sarny” w Ścinawce Górnej ma powstać ośrodek kultury z salą koncertową oraz hotel. Takie plany względem zabytku ma nowy właściciel. Nie jest nim brytyjski książę Karol, ale warszawska spółka z o.o. Masena, która kupiła zabytek od Agencji Nieruchomości Rolnych. Łączna powierzchnia nieruchomości to 5 hektarów.


Przetarg na sprzedaż zespołu dworskiego „Sarny” w Ścinawce Górnej ANR ogłaszała od kilku lat. Ostatecznie, po zastosowaniu bonifikaty, jako że jest to zabytek wpisany do rejestru, spółka zapłaciła za niego niewiele ponad 550 tys. zł.

Jak informuje Maria Ptak, kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Wałbrzychu, odbyło się robocze spotkanie z przedstawicielami spółki, a na koniec lutego planowane jest takie spotkanie w terenie – w Ścinawce Górnej. Nowi właściciele przygotowują materiały wstępne dotyczące zabezpieczenia obiektu, inwentaryzacji dendrologicznej i in.

Wiosną ruszyć mają prace zabezpieczające, natomiast remont i adaptacja obiektu ruszą nie wcześniej niż za rok. Plan przeznaczenia obiektu na cele hotelowe i kulturalne jest akceptowany przez konserwatora zabytków.

Zespół dworski „Sarny” ma bogatą przeszłość. Jego historia sięga końca XVI wieku, kiedy był świadkiem wydarzeń wojny trzydziestoletniej. Od połowy XVI stulecia do 1661 r. należał on do rodziny von Reichenbach, a następnie do hrabiów von Götzen. Od drugiej połowy XVII w. do 1738 r. trwała rozbudowa rezydencji. Powstała wieża i kaplica. Zachowane do dziś zabudowania folwarczne pochodzą z XVIII i XIX wieku. Wśród zabudowy folwarcznej wyróżnia się spichlerz z lat 60. XVII wieku, wzniesiony na skarpie naprzeciwko dworu, wybudowany na planie rombu z podwójnymi szczytami w obu krótszych ścianach. W folwarku produkowano płótno i wytwarzano cegły oraz hodowano owce merynosowe (informacja o historii zabytku: strona internetowa ANR).

 

dkl24.pl

polecamy: