zabytki dolnego śląska

www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

(bad reinerz) powiat kłodzki


 

Dawna papiernia powstała w 1605 roku. Była przebudowywana w 1709, 1802 i 1930 roku. W 1709 roku powstał drewniany budynek suszarni i budynek wejściowy. W latach siedemdziesiątych odsłonięto we wnętrzu barokową polichromię. Jeden z najcenniejszych zabytków techniki w kraju. Obecnie mieści Muzeum Papiernictwa.

 

 

Kościół parafialny śś. Piotra i Pawła wzniesiony w 1324 roku, przebudowany w 1576 roku. W latach 1808-30 przebudowany w stylu neobarokowym. Wewnątrz bogate wyposażenie. Ciekawostką jest barokowa ambona z 1730 roku w kształcie wieloryba.

 

 

Barokowa kaplica św. Trójcy zbudowana w 1688 roku jako wotum po zarazie. Obok, w 1704 roku dobudowano pustelnię. Od lat siedemdziesiątych XX wieku mieści muzeum festiwali chopinowskich.

 

 

Renesansowy ratusz zbudowano w latach 1584-85, przebudowany w 1844 roku. Wokół rynku wiele cennych kamienic, głównie z XIX wieku. Większość zachowała pierwotne elementy wystroju. Do najcenniejszych budynków na terenie starego miasta należy Dom Cechu Sukienników z 1715 roku.

 

 

W parku zdrojowym wiele starych pensjonatów z XIX/XX wieku. W centralnej części stoi klasycystyczny dworek z XIX wieku w którym mieści się Teatr im. Fryderyka Chopina.

 


 

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju jest jedyną prowadzoną w sposób profesjonalny placówką muzealną w Polsce, zajmującą się szeroko pojętą tematyką papiernictwa. Gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory z zakresu dziejów papiernictwa, drukarstwa, historii Dusznik Zdroju. Żywo interesuje się również sztuką papieru, współpracując z artystami tworzącymi dzieła sztuki z papieru. Ponadto głośną stała się oferta edukacyjna muzeum oraz działalność naukowo-badawcza. Bogate zbiory i unikatowy na skalę Polski księgozbiór z zakresu historii papiernictwa, jak też zainteresowania i dorobek pracowników, są źródłem wielu sukcesów; w prestiżowym konkursie organizowanym przez Ministerstwo Kultury Wydarzenie muzealne roku, dusznickie muzeum zdobyło aż 6 nagród i wyróżnień, w tym za 1998 r. główną nagrodę. Za 2001 rok otrzymało Dolnośląski Klucz Sukcesu dla najlepszej instytucji kultury. Równocześnie Muzeum Papiernictwa prowadzi współpracę międzynarodową, a dowodem uznania dla instytucji było powierzenie jej organizacji międzynarodowych kongresów artystów papieru (JAPMA) w 2001 r. oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Historyków Papieru (IPH) w 2004 r. - imprez, które po raz pierwszy odbyły się w kraju Europy Wschodniej. W 2004 r. muzeum zostało zakwalifikowane do finału Europejskiego Muzeum Roku (European Museum of the Year).

 

 

 


_
'

Zobacz również noclegi w Dusznikach Zdroju