zabytki dolnego śląska

www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

Polish Czech English French German Italian Russian Spanish

(sagan) powiat żagański

 i_palace i_forty i_inne


 

Zespół poaugustiański uznany w 2011 roku za Pomnik Historii jest jednym z cenniejszych tego typu obiektów w kraju. Imponujący kościół p.w. Wniebowzięcia NMP powstał w XIV wieku. Spłonął w 1472 i 1486 roku i był odbudowywany. Przebudowany w 1515 roku kiedy wzniesiono wieżę i zachodni szczyt oraz podwyższono nawę. W 1602 roku dobudowano od zachodu loggię. Spłonął w 1730 roku i po pożarze wnętrzu nadano bogaty barokowy wystrój.

Obok budynek klasztorny wielokrotnie przebudowywany. Ostatni raz po 1730 roku. We wnętrzu zachował się barokowy wystrój z kapitularzem i biblioteką klasztorną.

W skład zespołu wchodzi gotycki spichlerz z XV wieku. Przebudowywany w XIX i XX wieku.

Późnobarokowy konwikt z lat 1740-1758 mieści dzisiaj hotel turystyczny.

 

Pofranciszkański zespół klasztorny z kościołem p.w. św. Piotra i Pawła ufundowanym w 1293 roku. W XV wieku dobudowano kaplicę, a w 1486 roku spłonął i był odbudowywany do początku XVI wieku. W 1604 roku ewangelicy, którzy przejęli świątynię dobudowali wieżę. Był jeszcze przebudowywany w latach 1696-1752 i w końcu XVIII wieku. Wewnątrz barokowe wyposażenie z XVIII wieku.

Obok dawne kolegium jezuickie wzniesione w 1655 roku. Wielokrotnie przebudowywane min. w XVIII wieku obecnie służy jako szkoła i komenda policji.

 

Kościół p.w. Nawiedzenia NMP wybudowany w 1404 roku. Przebudowywany w XV, XVII i XVIII wieku. Obok kaplica Bożego Grobu zbudowana w 1598 roku jest wierną kopią Grobu Chrystusa w Jerozolimie.

 

Kościół p.w. św. Ducha z lat 1701-1702. W 1785 roku nadbudowano wieżę.

 

Kościół p.w. św. Krzyża wybudowany w 1849 roku z wykorzystaniem murów gotyckiej kaplicy . Neogotyckie wnętrze jest miejscem pochówku Talleyrandów.

 

Wieża kościoła poewangelickiego pełni dzisiaj funkcję wieży widokowej. Pierwszy kościół powstał w 1706 roku . W XIX wieku powstała w jego miejscu neogotycka świątynia rozebrana w 1966 roku. 

 

Okazały pałac powstał w miejscu dawnego zamku z XIII/XIV wieku. W 1627 roku księstwo żagańskie przypadło ks. Albrechtowi Wallensteinowi, który w jego miejscu rozpoczał budowę pałacu obronnego z bastejami w narożach. Po śmierci Wallensteina budowę kontynuował nowy władca, Vaclav Esebius von Lobkowitz Trwała ona od 1670 roku do 1696 roku. W 1786 roku księstwo żagańskie przejął ród de Biron i nastąpiła kolejna przebudowa w stylu klasycystycznym. Od 1842 roku księstwo przeszło we władanie Doroty de Talleyrand-Périgord, która w dalszym ciągu dbała o rozwój swojej siedziby. Dzisiaj jest to jeden z najcenniejszych zespołów pałacowo-parkowych w kraju o unikatowej architekturze ukształtowanej głównie w dobie baroku. Obecnie w budynku mieśczą się placówki kulturalne. Ogromna budowla jest otoczona dużym parkiem z XVII wieku.

Przed rezydencją reprezentacyjny podjazd z mostem nad fosą, a po drugiej stronie ulicy pałacyk z 1793 roku, będący dawniej siedzibą urzędu książęcych dóbr ziemskich. 

 

Mury obronne z XIV wieku. W XVIII/XIX wieku popadły w ruinę i były stopniowo rozbierane. Do dzisiaj zachowały się duże fragmenty zakonserwowane w latach 70-tych XX wieku.

 

W rynku klasycystyczna wieża ratuszowa zbudowana w latach 1879-1880 z wykorzystaniem murów gotyckiego ratusza. Miasto było dość poważnie zniszczone podczas II wojny światowej, co jest widoczne do dzisiaj. Zachowały się nieliczne kamienice z XVIII i XIX wieku, "urozmaicone" zabudową blokową z okresu PRL. Miasto prezentuje się pod tym względem dość nieciekawie, ale jednocześnie jest jednym z najcenniejszych zespołów zabytkowych w kraju ze względu na unikatowe obiekty historyczne.

 

Za miastem pozostałości obozu jenieckiego z II wojny światowej z Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych. W 1944 roku miała miejsce na terenie stalagu ucieczka jeńców spopularyzowana w filmie Wielka Ucieczka. Z 80 uciekinierów 50 zostało rozstrzelanych z rozkazu Hitlera.

 

Przy drodze do Żar zespół koszar wojskowych przed którymi umieszczono elementy uzbrojenia wojsk pancernych. W Żaganiu kręcono zdjęcia do popularnego serialu "Czterej pancerni i pies".

 _
'

Zobacz również noclegi w Żaganiu