zabytki dolnego śląska

www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

współpraca

(ziegenhals) powiat nyski

 Kościół parafialny p.w. św. Wawrzyńca wzniesiony w latach 1729-1731 w miejscu poprzedniej świątyni z XIII wieku. W 1903 roku przebudowany, kiedy zyskał neobarokowe hełmy wieżowe projektu Hansa Poelziga. Zachował się gotycki portal i bogate wyposażenie we wnętrzu pochodzące z XVIII wieku.

 

Kościół cmentarny p.w. św. Rocha wybudowany w latach 1626-1627. We wnętrzu renesansowy ołtarz z 1625 roku i barokowe rzeźby z XVIII wieku.

 

Mury obronne wznoszone były w XIV wieku i odbudowywane w XV wieku po zniszczeniach podczas wojen husyckich. Modernizowane w XVII wieku i zlikwidowane w XIX wieku. Do dzisiaj zachowały się jedynie fragmenty z wieżą Bramy Górnej z XIV wieku. Była przebudowywana w XVII i XIX wieku.

 

Zespół budynków dawnego wójtostwa z XV wieku powstał w miejscu wcześniejszych zniszczonych podczas wojen husyckich. W latach 1622-1787 należały one do jezuitów. Budynki płonęły i były przebudowywane w XIX wieku. Dawnej pełniły funkcje obronne, dzisiaj zatraciły wszelkie cechy stylowe.

 

W mieście domy mieszkalne z XVI wieku, przebudowane po pożarze w 1834 roku z zachowaniem murów wcześniejszych budowli. Do cenniejszych należy stara plebania z 1780 roku.

 _
'

Zobacz również noclegi w Głuchołazach