zabytki dolnego śląska

www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

współpraca

(haynau) powiat legnicki


 

Kościół pomocniczy p.w. śś. Piotra i Pawła wznoszony był od XIV wieku. Stopniowo powiększany w V wieku spłonął w 1651 roku. Był odbudowywany do 1659 roku i remontowany w XVIII i XIX wieku.

 

 

Zamek powstał w XIII wieku i został zniszczony w 1508 roku. Z tego okresu przetrwały do dzisiaj fragmenty murów i fundamenty dwóch wież odsłonięte podczas prac archeologicznych w 1998 roku. W latach 1546-1547, książę legnicki Fryderyk III wznosi w miejscu średniowiecznego zamku renesansową rezydencję. Zostaje zniszczony częściowo podczas wojny trzydziestoletniej, a także w latach późniejszych. W 1831 roku zostaje częściowo rozebrany i przebudowany na potrzeby władz miejskich. Do dzisiaj zachowało się tylko jedno skrzydło z bogato rzeźbionym portalem. W środku ma swoją ekspozycję miejscowe muzeum, a sam obiekt jest po generalnym remoncie.

 

 

W mieście nie zachowało się wiele cennych budynków mieszkalnych. Najcenniejszy znajduje się w rynku 43. Został wzniesiony w 1544 roku i zachował bogaty, renesansowy portal. Wokół miasta relikty dawnych murów miejskich z gotycką basztą Tkaczy z XV wieku.

 _
'

Zobacz również noclegi w Chojnowie