zabytki dolnego śląska

www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

współpraca

(brieg) powiat brzeski

 


 

Zamek powstał już w XIII wieku. W 1532 roku książę Fryderyk II zapoczątkował rozbudowę zamku w stylu renesansowym, którą ukończono w 1560 roku. Powstała jedna z najpiękniejszych rezydencji renesansowych w kraju. W rękach książęcych pozostawał do 1675 roku. W 1741 roku został częściowo zniszczony, a następnie zniekształcony podczas przebudowy na cele gospodarcze. W latach 1966-88 prowadzono prace, mające na celu zrekonstruowanie pierwotnej siedziby Piastów Brzeskich. W 1999 roku zrekonstruowano zamkowe ogrody. W rezultacie, zamek jest jednym z najcenniejszych zabytków na ziemiach Polski. Zachował się budynek bramny z popiersiami Piastów, arkadowy dziedziniec, a także wiele elementów wystroju wnętrz. Obecnie przeznaczony na muzeum i inne cele kulturalne. Zwiedzanie z przewodnikiem. Przylega do niego kaplica św. Jadwigi z 1371 roku, w 1567 roku została zamieniona na mauzoleum Piastów Śląskich.

 

Przy zamku stoi wybudowany latach 1734-45 kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Fasadę wykonano dopiero w XIX wieku. Wewnątrz bogate wyposażenie barokowe z pięknymi freskami.

 

Kościół p.w. św. Mikołaja zbudowany w latach 1370-1417. Jest jedną z największych świątyń gotyckich na Śląsku. Zniszczony w1945 roku, został odbudowany w latach 1958-67. Nie zachowało się niestety, bogate kiedyś wyposażenie wnętrza.

 

Pofranciszkański kościół p.w. śś. Piotra i Pawła został poświęcony w 1338 roku, wielokrotnie przebudowywany w latach późniejszych. W 1997 roku zawaliła się wieża niszcząc część murów.

 

Pierwszy ratusz powstał w XIV wieku. Zniszczył go wielki pożar miasta w 1569 roku. Odbudowa trwała do 1577 roku. Powstała okazała renesansowa budowla, która przetrwała do naszych czasów zachowując częściowo dawny wystrój wnętrz. Zachowało się niewiele dawnych budynków na starym mieście, ze zniszczeń ocalały nieliczne kamienice z XVI-XIX wieku.

 

Pozostałości dawnej twierdzy z XVIII wieku. Zdobyta w 1807 roku przez wojska napoleońskie została rozebrana i do dzisiaj zachowały się jej nieliczne fragmenty.

 _
'

Zobacz również noclegi w Brzegu