zabytki dolnego śląska

www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

współpraca

(guhrau) powiat górowski

i_miasta i_sakralne i_zamki i_fortyKościół parafialny p.w. św. Katarzyny wzmiankowany w XIV wieku. Obecna świątynia powstała w latach 1457-1552 po porzaże wcześniejszego. Kościół kolejny raz spłonął i był odbudowywany w 1759 roku. W 1963 roku runęła wieża i część sklepień, które zostały odbudowane w latach 1964-1965. We wnętrzu zachowało się barokowe wyposażenie z XVIII wieku, a na ścianach zewnętrznych renesansowe epitafia.

 

Kościół cmentarny p.w. Bożego Ciała z XVI wieku. Przebudowywany w 1741 roku. We wnętrzu barokowe freski oraz renesansowy ołtarz z 1512roku. Obok świątyni kalwaria z 1741 roku.

 

Zamek wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Gruntownie przebudowany w XIX wieku na więzienie. Do dzisiaj zachował się budynek mieszkalny z czworoboczną wieżą i fragmenty murów.

 

Na dużych odcinkach starego miasta zachowały się mury obronne z XIV wieku z wieżą Bramy Głogowskiej i fragmenty Bramy Polskiej z dobudowanym domem mieszkalnym.

 

Miasteczko zachowało swój dawny układ urbanistyczny z centralnym placem, na którym znajdował się dawniej ratusz. W 1759 roku w jego miejscu wzniesiono kościół ewangelicki po którym nie ma dzisiaj śladu. Zachowały się domy mieszkalne głównie z XIX wieku.

 _
'