zabytki dolnego śląska

www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

wiadomości pochodzą z:
współpraca

11 czerwca w Srebrnej Górze odbyło się święto tamtejszej twierdzy. Główną atrakcją była dwunasta już rekonstrukcja bitwy sprzed ponad dwustu lat.

 

 

Rekonstrukcja bitwy nawiązuje do wydarzeń z 28 czerwca 1807 roku, kiedy to nastąpił główny szturm wojsk napoleońskich na Twierdzę Srebrnogórską. Twierdza nie została jednak zajęta, gdyż 9 lipca 1807 podpisano pokój w Tylży. Na pamiatkę tych wydarzeń od dwunastu lat w Srebrnej Górze odbywa się rekonstrukcja bitwy, aby przypomnieć o tym historycznym fakcie.

 

Święto Twierdzy Srebnogórskiej to jednak nie tylko rekonstrukcja bitwy, ale także wiele innych atrakcji. Można było zwiedzić twierdzę z przewodnikiem, wziąć udział w festiwalu „Wiktuały Srebrnogórskiej Twierdzy”, w programie którego były m.in.: warsztaty i pokazy kulinarne, gotowanie żołnierskiej strawy na gigantycznej patelni czy jarmark produktów regionalnych. Chętni mogli pokusić się o bezpłatną degustację. Nie zabrakło zabaw dla dzieci oraz konkursów. Po rekonstrukcji bitwy nastąpił wielki turniej żołnierski z przymrużeniem oka, a w godzinach wieczornych chętni udali się na nocne zwiedzanie srebrnogórskiej twierdzy.

 

express-miejski.pl