zabytki dolnego śląska

www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

wiadomości pochodzą z:
współpraca

 

Po raz pierwszy publicznie okazane zostaną obrazy Karola Dankwarta i innych mistrzów malarstwa baroku, nigdy do tej pory nie wystawiane, przynajmniej w czasach powojennych. Wszystkie dzieła znajdują się w Klasztorze Oo. Jezuitów w Kłodzku przy Placu Kościelnym, tuż obok kościoła pod wezwaniem NMP ,za klauzurą klasztorną. Tylko ten jeden raz, 18 czerwca 2016 roku o godz. 16.00 do 17.30 otwarte zostaną drzwi klasztoru dla mediów i środowisk akademickich, gdzie można będzie filmować, fotografować i nagrywać. Wydarzenie będzie miało charakter społeczno-kulturany i nie planujemy konferencji naukowej choć zapraszamy historyków sztuki, konserwatorów do uczestnictwa z nadzieją niezwykłej rozmowy o okazanych dziełach.


Wydarzenie to obięła patronatem honorowym Ambasada Szwecji w Polsce oraz Starosta Powiatu Kłodzkiego, Maciej Awiżeń.


Lista patronatów medialnych znajduje się na plakacie i będzie uzupełniana w miarę otrzymywania pisemnych deklaracji.

Program;
godz.16.00; wejście z przewodnikiem do Kościoła pod wezwaniem NMP, gdzie znajdują się freski namalowane przez Karola Dankwarta oraz bardzo cenne rzeźby i obrazy wielu znakomitych artystów.

godz.16.30;wejście do Klasztoru wraz z przewodnikiem, okazanie obrazów na parterze i drugim piętrze Klasztoru

godz.17.15 konferencja prasowa
po zakończeniu konferencji udamy się z przewodnikiem do Kaplicy Św.Marii Magdaleny przy ul.Łukasińskiego(tuż przed Klasztorem Mniszek Klarysek), gdzie od czasów wojny nie zmieniło się nic a sama Kaplica użytkowana była sporadycznie.

godz.18.30 wejście z przewodnikiem do Kościoła Św.Jerzego i Wojciecha przy Klasztorze Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji w Kłodzku, gdzie opowiemy skomplikowaną i burzliwą historię tego Kościoła, o którym wzmiankowano już w 1275r a poświęcenie świątyni odnotowano w 1479r.
Oferta dla pozostałych osób lub grup;
godz.19.00 wejście do klasztoru O. Jezuitów z przewodnikiem, prezentacja dzieł mistrzów baroku.
godz.19.30 wejście do Kościoła pod wezwaniem NMPz przewodnikiem, prezentacja fresków Karola Dankwarta, rzeźb, obrazów i architektury kościoła.
godz. 20.00 przejście do Kaplicy Św. Marii Magdaleny ul. Łukasińskiego
godz. 20.15 wejście do Kościoła Sw. Jerzego i Wojciecha, prezentacja odkrywek konserwatorskich fresków oraz historia kościoła i Klasztoru Mniszek Klarysek, dawniej O. Bernardynów.
kolejne wejścia grup o godz.20.00 oraz o godz.21.00.
Wejście możliwe po zgłoszeniu;
-dla mediów , środowisk akademickich i konserwatorów sztuki Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
-dla wszystkich pozostałych chętnych Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..pl

To wyjątkowe wydarzenie możliwe jest dzięki niezwykłej życzliwości O. Jezuitów w Kłodzku i być może nie powtórzy się przez dziesiątki kolejnych lat.

 

Szlak Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna