zabytki dolnego śląska

www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

wiadomości pochodzą z:
współpraca

Nowoczesny system gaśniczy montowany jest w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach – Zdroju. Pojawienie się ognia może uruchomić nawet 700 zraszaczy wodnych.

 

 

W muzeum na bieżąco prowadzone są renowacyjne, prace zabezpieczające i adaptacje pomieszczeń. Rok temu ruszył projekt „Renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego budynku suszarni oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe kompleksu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju wraz z konserwacją i digitalizacją zbiorów”. Jego realizacja potrwa do końca tego roku. W tym czasie zakończona zostanie adaptacja suszarni. Powstaje też supernowoczesne zabezpieczenie przeciwpożarowe całego obiektu.

 

- To bardzo nowoczesny system gaszenia, który nie niszczy naszych zbiorów. Siedzibą muzeum jest zabytkowy młyn, którego dach i część suszarni wykonana jest z drewna. W razie pożaru uruchomi się system wytwarzający mgłę. Docelowo w budynkach zamontowanych zostanie nawet 700 zraszaczy. Musimy się zabezpieczyć, bo placówka zamierza dostać się na listę światowego dziedzictwa UNESCO – tłumaczy Marta Nowicka z działu promocji muzeum.

 

Obecnie w budynku trwa montaż tzw. głowic mgłowych. Projekt finansowany jest z funduszy norweskich, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i ze środków krajowych. Znalazł się wśród 21 wybranych do dofinansowania z 277 wniosków. Kwota dotacji to ponad sześć milionów zł, zaś całkowita wartość zadania – blisko 10 milionów. Wkład własny zapewnił samorząd województwa. Trzy lata temu placówka została wpisane do państwowego rejestru muzeów, które prowadzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W rejestrze znajdują się muzea o największym znaczeniu dla kultury narodowej.

 

Jacek Bomersbach

express-miejski.pl