zabytki dolnego śląska

www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

wiadomości pochodzą z:
współpraca

Pod wyburzonym więzieniem przebiegają podziemne korytarze. Są tam pomieszczenia, w których dawniej znajdowały się magazyny. Najstarsze sięgają średniowiecza.

 

 

Obecnie wejście do podziemi jest zabezpieczone. Ostatni raz publicznie oglądano je w 2003 roku. Przez wiele lat prace eskpolracyjno-badawcze prowadzili specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie, górnicy z Wałbrzycha oraz fachowcy z Przedsiębiorstwa Robót Rewaloryzacyjnych w Bystrzycy Kłodzkiej.

 

- Natrafiono na kilkupiętrowe pomieszczenia, które zaskakiwały swoim ogromem. Tak jak we wszystkich podobnych miastach np. w Jarosławiu, Sandomierzu czy Kłodzku były tam magazyny. Pomieszczenia pod byłym więzieniem mają stanowić zaczątek podziemnej trasy turystycznej w Bystrzycy Kłodzkiej – mówi Bogusław Bieńkowski z Urzędu Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej.

 

Ciąg korytarzy przechodzi pod placem Wolności. Łącznie na całej trasie znajduje się kilkadziesiąt pomieszczeń. Co konkretnie się w nich znajduje? Tego nikt nie wie ponieważ eksploracja nie została jeszcze zakończona. Stan techniczny nie pozwala na udostępnienie trasy do zwiedzania. Miasto poszukuje funduszy na udostępnianie podziemnych labiryntów.

 

- Bystrzyca Kłodzka czeka na środki, które w przyszłości pozwolą udostępnić trasę do zwiedzania – dodaje Bogusław Bieńkowski.

 

Specjaliści z AGH i górnicy z Przedsiębiorstwa Robót Górniczych brali też udział w odkrywaniu podziemi w Kłodzku. Tam również piwnice wykorzystywali głównie handlarze jako magazyny. Podczas wojny znajdowały się w nich schrony. Podziemia w Kłodzku mają 600 metrów długości i przebiegają od ulicy Zawiszy Czarnego ku wyjściu przy Twierdzy w obrębie ulicy Grodzisko. Turystom udostępnioną ją w 1976 roku. Jest jedną z ciekawszych w Polsce podziemnych tras.

 

Jacek Bomersbach - express-miejski.pl