zabytki dolnego śląska

www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

wiadomości pochodzą z:
współpraca
W kościele sióstr klarysek w Kłodzku trwają badania 300-letnich fresków. Rok temu malowidła odkryli studenci ASP z Krakowa. Koordynatorzy prac apelują o pomoc.
 

Autorem fresków w świątyni był Karol Dankwart, nadworny malarz króla Jana III Sobieskiego. Artysta pochodził ze Szwecji, ale na przełomie siedemnastego i osiemnastego wieku działał w Polsce. Wiadomo, że wykonał wiele dzieł w kościołach krakowskich i w bazylice na Jasnej Górze. W świątyni w Kłodzku odkryto kilkanaście jego prac. Istnieje możliwość, że fresków jest więcej. Ich odkrywaniem zajmują się społecznicy. Niestety brakuje profesjonalnych rusztowań, oświetlenia i innych rzeczy.

 

- Potrzeba certyfikowanego sprzętu ze wszystkimi zabezpieczeniami. Potrzebne jest m.in. dobre oświetlenie. Ludzie pracują za darmo, więc wypadałoby ich nakarmić. Badania trzeba dokończyć w kaplicy św. Antoniego, kaplicy Loretańskiej oraz w prezbiterium – powiedziała w Radiu Wrocław Henryka Szczepanowska, która koordynuje projekt.

 

Na Facebooku uruchomiono stronę, na której można obejrzeć fotograficzną dokumentację prac. Każdy może zaproponować też swoją pomoc. Już wiadomo, że udało się załatwić rusztowania. Za cztery miesiące ruszy kolejna tura badań. Prace będą prowadzić naukowcy i studenci z krakowskiej ASP.

 

express-miejski.pl