zabytki dolnego śląska

www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

wiadomości pochodzą z:
współpraca

Kopia wspaniałej XV-wiecznej Madonny z Dzieciątkiem wróci na elewację kościoła Marii Magdaleny, a oryginał zostanie wystawiony w Muzeum Narodowym. - Udało się odzyskać cenny kawałek miasta, zniszczonego w wojennej pożodze - mówił prezydent Adam Grehl, prezentując w poniedziałek gipsowy model rzeźby

 

Przez 70 lat wszyscy sądzili, że dzieło wrocławskiego mistrza Jacoba Beinharta, który przywędrował nad Odrę ze szwabskiego Geisslingen, istnieje już tylko na starych zdjęciach. Madonna stała na zachodniej elewacji magdaleńskiej fary (koło północnej wieży), ale 17 maja 1945 r. zmiotła ją eksplozja, która rozpruła południową wieżę kościoła i poważnie zniszczyła fasadę świątyni z głównym portalem.

 

(...)Odbudowa Marii Magdaleny ze zniszczeń trwała ponad 30 lat (dopiero w 1977 roku duchowni Kościoła polskokatolickiego uroczyście poświęcili świątynię) i każdy mógł z kościoła wynieść, co chciał. Głowa Madonny trafiła w bliżej nieznanych okolicznościach do kolekcji poznańskiego historyka sztuki prof. Eugeniusza Iwanoyki, a po jego śmierci została w 1989 r. przekazana - jako głowa nieznanej świętej - do poznańskiego Muzeum Archidiecezjalnego.(...)

 

więcej na wroclaw.wyborcza.pl