zabytki dolnego śląska

www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

wiadomości pochodzą z:
współpraca

- Kraków przez 30 lat dostał miliard złotych na swoje zabytki. Krakowskie obiekty zostały już uratowane, teraz czas na inne - mówi poseł Michał Jaros. Po raz kolejny powraca temat nierównomiernego finansowania zabytków w Polsce.

 

Ustawiony przez TUMW w Krakowie bilbord
(..)Fundusz krakowski to nie jedyny dowód na niesprawiedliwość rozdziału środków na zabytki. Innym przykładem jest budżetowe dofinansowanie wojewódzkich konserwatorów z różnych regionów. Karabon: - Ten podkarpacki dostaje 11 razy więcej pieniędzy niż dolnośląski, mimo tego że Dolny Śląsk ma dwa razy więcej niż Podkarpacie.

Jaros i Karabon zaprezentowali też propozycję zmian. Chcieliby, żeby zamiast funduszu krakowskiego powstał Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Pomników Historii. - Taka ministerialna pula, pod patronatem Kancelarii Prezydenta, powinien finansować najcenniejsze zabytki z całego kraju. Powinniśmy powołać też tzw. pogotowie konserwatorskie, które ratowałoby obiekty najbardziej zagrożone - mówił Karabon, dodając, że w inicjatywie wcale nie chodzi o wojnę Wrocław-Kraków, a o wszystkie regiony kraju. (...)

Cały tekst: wroclaw.wyborcza.pl