zabytki dolnego śląska

www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

wiadomości pochodzą z:
współpraca

Siedem obrazów Michaela Willmanna wróciło wczoraj do Wrocławia. Dzieła najsłynniejszego malarza śląskiego baroku zostały wywiezione w 1945 roku przez ekipę rewindykacyjną prof. Stanisława Lorentza i trafiły do magazynów warszawskiego Muzeum Narodowego. Nigdy ich nie pokazano, zobaczymy je po raz pierwszy 6 stycznia.

 

Zdjęcie numer 2 w galerii - Obrazy Michaela Willmanna wywiezione 1945 r. wróciły do Wrocławia [FOTO, WIDEO]
(...)Przywiezione z Warszawy obrazy Willmanna będziemy mogli zobaczyć 6, 9 i 10 stycznia w Pawilonie Czterech Kopuł. To okazja, żeby jednocześnie obejrzeć płótna mistrza i stuletni budynek autorstwa sławnego architekta Hansa Poelziga, wyremontowany i przystosowany do potrzeb wystawienniczych. - Potem pawilon zamkniemy, bo musimy zacząć budowę ekspozycji sztuki współczesnej. Otworzymy ją 25 czerwca - zapowiada prof. Oszczanowski.(...)

(...)Od lat mówi się o konieczności stworzenia muzeum Willmanna i ściągnięcia rozproszonej spuścizny malarza, w znacznym stopniu zachowanej. Gorącym orędownikiem tego projektu jest prof. Kozieł, który uważa, że dobrym miejscem byłby klasztorny kościół w Lubiążu, w którym malarz wciąż spoczywa. Dziś jest pustą skorupą. Wydarto z niego wszystko, co się dało.

Cały tekst: wroclaw.wyborcza.pl