zabytki dolnego śląska

www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

wiadomości pochodzą z:
współpraca
13 listopada w Srebrnej Górze doszło do sporego odkrycia. Znaleziono kopalnię srebra. Dotarła do niej grupa pasjonatów skupiona wokół Jana Duerschlaga z Górnego Śląska.
 

Wspierali ich też członkowie Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca utworzonej (GEMO) przy Instytucie Badań Historycznych i Krajoznawczych we Wrocławiu. Jak przyznają, jest to przełomowe odkrycie i „historię górnictwa tego rejonu trzeba będzie pisać na nowo”.

 

Już kilka lat temu Jan Duerschlag z województwa śląskiego zakupił od gminy kawałek ziemi, gdzie według zapisów, miała znajdować się kopalnia srebra. Zebrał wokół siebie grupę osób, którzy próbowali dotrzeć do kopalni. Udało im się to po pięciu latach. O odkryciu powiadomiono już archeologa, a badania trwają. - Kopalnia została już skartowana i sfilmowana. Jest przepiękna, m.in. jako jedna z niewielu na Dolnym Śląsku posiada doskonale zachowane podwójne (piętrowe) wyrobisko – informuje Krzysztof Krzyżanowski z GEMO. Ze wstępnych ustaleń wynika też, że w kopalni znajduje się zalany szyb. Odkrycia dokonano 13 listopada w piątek, około godziny 13.

 

więcej na: express-miejski.pl

 

Wnętrze nowo odkrytej kopalni w Srebrnej Górze