zabytki dolnego śląska

www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

wiadomości pochodzą z:
współpraca
W Stroniu Śląskim odremontowano kaplicę, która od 1945 roku służyła, jako szalet. Gmina wymyśliła też hasło - Jak się nie załapiesz na ślub do Biedronia, to przyjedź na ślub do Stronia.
 
 

Od 1945 roku kaplica św. Onufrego była zdewastowana i służyła, jako szalet. Wyremontowaną kaplicę otwarto w połowie września. Podczas prac w kopule kaplicy umieszczono list-przesłanie do przyszłych mieszkańców oraz pamiątki m.in. monety, herb Stronia oraz zdjęcia obiektu przed remontem. Aby przyciągnąć zakochane pary gmina wymyśliła hasło.

 

- Parę miesięcy temu media nagłośniły temat ślubów udzielanych przez prezydenta Słupska Roberta Biedronia. Z relacji wynikało, że ślubów jest bardzo wiele i ustawiają się tam kolejki. Dlatego też wymyśliliśmy hasło: jak się nie załapiesz na ślub do Biedronia, to przyjedź na ślub do Stronia. W naszej kaplicy udzielono już pierwszych ślubów - mówi Zbigniew Łopusiewicz, burmistrz Stronia Śląskiego.

 

Gmina chce, aby kaplica działała pod zarządem Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury. Mają się w niej odbywać koncerty, wystawy i wernisaże. W kaplicy udzielane będą także śluby cywilne. Remont kosztował ponad milion złotych. Większość środków pochodziła z Unii Europejskiej. Kaplicę wybudowano w latach 1734-1735. Fundatorem był Johann Olivier von Wallis, który był właścicielem dworu i pobliskich terenów. W pobliżu kaplicy przechodzi żółty szlak turystyczny prowadzący ze Stronia Śląskiego do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie.

 

Jacek Bomersbach

express-miejski.pl