zabytki dolnego śląska

www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

Polish Czech English French German Italian Russian Spanish
współpraca

Całkiem niedawno w popularnym serwisie tablica.pl pojawiła się "ciekawa" oferta sprzedaży (Kup pan pomnik):

 

Rzeźba z kamienia przedstawiająca żołnierski, niemiecki hełm ułożony na liściach laurowych. Podstawa: 110cm/60cm, wysokość 80 cm. Więcej informacji pod numerem telefonu.....

 
poniemiecka rzeźba_hełm żołnierski w Jeleniej Górze - image 1
 
Zidentyfikowana przez pana Radosława Gila rzeźba okazała się fragmentem pomnika poświęconego poległym w I wojnie światowej mieszkańcom wsi Grabary (dzielnica Jeleniej Góry)(http://fotopolska.eu/Jelenia_Gora/b70864,Pomnik_poleglych_w_I_wojnie_swiatowej.html)
 
W związku z tym stowarzyszenie "Monitoring Zabytków" z Lwówka Śląskiego skierowało do odpowiednich organów szereg pism o podjęcie stosownych kroków w celu uratowania tej ciekawej pamiątki historycznej, w tym do Prezydenta Miasta Jelenia Góra:
 
 
Marcin Zawiła 
Prezydent Miasta
Jelenia Góra

W związku z wystawieniem do sprzedaży najbardziej reprezentacyjnej części pomnika upamiętniającego mieszkańców wsi Grabary ( niemieckie Hartau ) poległych w I Wojnie Światowej, znajdującego się w Jeleniej Górze przy ul. Wrocławskiej, działając zgodnie z art. 31 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, wnosimy o bezzwłoczne wydanie decyzji w sprawie tymczasowego zajęcia przeznaczonego do sprzedaży fragmentu w/w obiektu zabytkowego, w związku z uzasadnioną obawą wywiezienia za granicę zabytku o wartości historycznej.

Ponadto zgodnie z art. 31 § 1 pkt 2, wnosimy o uznanie naszego stowarzyszenia, jako strony we wszczętym postępowaniu administracyjnym. 

W załączeniu linki z fotografiami w/w zabytku i oferta jego sprzedaży.
 
 
Nadeszła odpowiedź w tej sprawie, która na razie nie daje odpowiedzi na pytanie, czy pomnik pozostanie na swoim pierwotnym miejscu:
 
 

W odpowiedzi na pismo nr R-IV/248/AZ/2115/2013 z dn. 4 czerwca br. informuję, że pomnik upamiętniający żołnierzy wsi Grabary poległych w I wojnie światowej, posadowiony jest na terenie prywatnym - działka jest własnością osoby fizycznej.

 

W chwili obecnej na wniosek Kierownika Jeleniogórskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków rozpoczęto procedurę wpisania pomnika do rejestru zabytków, ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu.