zabytki dolnego śląska

www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

współpraca

Dawny dom zdrojowy „Lwi Gród” nazywany był w innych okresach także „Domem Lwów” lub „Kamienicą pod Lwami” z niemieckiego „Löwenhaus” jest jednym z nielicznych już świadectw historii Starego Zdroju, dawnego kurortu, który największą swoją świetnością cieszył się w drugiej połowie XVIII i pierwszej połowie XIX wieku.

 

kurhaus_2_resize

„Lwi Gród” powstał około roku 1800 najprawdopodobniejszą datą budowy jest jednak rok 1791 na zlecenie dawnego właściciela Starego Zdroju Josepha Franza Bernarda von Mutius wraz z innymi budynkami gościnnymi. Nowy właściciel urządził aleje spacerowe, oczyścił staw - naprzeciw dzisiejszego szybu „Chwalibóg”do użytku gości oddał łodzie, którymi mogli dopływać do romantycznej wysepki na środku stawu i podziwiać latem fajerwerki.

„Lwi Gród” położony jest w głębi działki, dawniej znajdował się przed nim plac, na którym odbywały się koncerty i gdzie koncentrowało się ówczesne życie towarzyskie . Było to charakterystyczne dla uzdrowiska. Także na pierwszym piętrze w sali balowej odbywały się ekskluzywne bale i rauty. Dla kuracjuszy przygotowano aż 36 umeblowanych pokoi. Dzięki temu ruch przyjezdnych znacznie się ożywił, choć ceny były wygórowane. Stary Zdrój nazywany był „uzdrowiskiem polskich magnatów”. W 1816 roku leczyła się w nim księżna Izabela Czartoryska. Lecznicze walory tutejszych wód stały się tak znane w europie, że tutejsze wody docierały do południowych Prus, Warszawy i w głąb Cesarstwa Rosyjskiego !!! Jeszcze w roku 1857 naliczono w Starym Zdroju 1038 kuracjuszy, co wobec 1000 stałych mieszkańców daje imponującą liczbę.

Niestety w wyniku rozwijającego się górnictwa (szyb „Chwalibóg”), które spowodowało poprzecinanie żył wód mineralnych. Z ośmiu źródeł Starego Zdroju pozostało w 1870 roku tylko jedno w pobliżu „Lwiego Grodu”. Uzdrowisko ostatecznie zamknięto w 1873 roku a dawny dom zdrojowy przeznaczono na cele mieszkalne. Reprezentacyjny budynek często zmieniał właścicieli, co źle odbijało się na jego stanie technicznym. W 1936 roku „Lwi Gród” zamieszkiwało 21 rodzin. Mieszkania składały się z izby oraz kuchni . W tym oto okresie budynek doczekał się remontu między innymi poprawiono dach, wymieniono podłogi , okna, odświeżono pomieszczenia oraz fasadę. Z powodu wysokich kosztów związanych z ogrzaniem wysokich na cztery metry reprezentacyjnych pomieszczeń, obniżono je na drugim piętrze. „Löwenhaus” przetrwał II Wojnę Światową bez większych szkód.

W roku 1960 „Lwi Gród” wpisano do rejestru zabytków pod numerem 669. Ok. roku 1980 został wykwaterowany ostatni lokator i od tego czasu budynek stał pusty przez kilkanaście lat. Podczas władania przez gminę budynek był obrazem nędzy i rozpaczy. W tym o to czasie plądrowali go przeróżni ludzie, głownie bezdomni. W wyniku ich działań zostało zniszczonych mnóstwo ciekawych elementów wystroju, rozgrabiono doszczętnie oryginalną stolarkę okienną z XIX wieku. Zostały rozebrane piece kaflowe, resztki zabytkowych sztukaterii gipsowych oraz jeden bieg schodów z ozdobną balustradą a także wszelkie instalacje. Najgorsze zniszczenia wywołało jednak palenie ognisk wewnątrz pomieszczeń co ostatecznie doprowadziło do pożaru całego budynku w roku 1996r . Dzięki późniejszemu właścicielowi i pasjonatowi Panu Ireneuszowi Gorzoch, który nabył budynek w tym samym roku, dawny dom zdrojowy Löwenhaus został częściowo pod-remontowany oraz zabezpieczony przez dalszą dewastacją. Zdemolowany budynek uzyskał ponownie okna oraz została wykonana częściowo nowa fasada budynku, także wewnątrz zostały założone nowe instalacje. Niestety dach już nie doczekał się nowego pokrycia. Pan Ireneusz pragnął przeznaczyć budynek na dom rehabilitacyjny, jednakże plany się zmieniły i budynek przeznaczono na dom handlowy noszący nazwę przypominającą jego dawną świetność „Lwi Gród”. Znajdująca się dalej na tej samej ulicy zabytkowa Hala Spacerowa mieszcząca się niegdyś przy ul Pocztowej 13-15 nie miała tego szczęścia ,w jej wypadku biurokracja zwyciężyła.

Po śmieci Pana Ireneusza była perełka Starego Zdroju czekała na nadejście kolejnego pasjonata zabytków który będzie pragnął dokończyć dzieła. Całe szczęście los okazał się łaskawy gdyż początkiem 2010 roku nieruchomość doczekała się nowego właściciela. Może już niebawem w zabytkowej sali balowej zagra muzyka zapraszająca jak w dawnych czasach do tańca. Dalszą historię „Lwiego Gródu” pragniemy napisać we współpracy z Państwem poprzez wspólne tworzenie tej strony internetowej, rozpowszechnianie planu adaptacji tej perełki architektonicznej na Hotel czy tez w roli inwestora czy przyszłego najemcy. Zapraszamy więc do współpracy! Dobre chęci nic nie kosztują! Przywróćmy wspólnie dzielnicy Stary Zdrój choć trochę jej dawnej świetności. Wałbrzych to nie tylko kopalnie i przemysł to także piękne zabytkowe miasto! Zapraszamy na www.lwigrod.com

 

 

Dawid Gierczak