zabytki dolnego śląska

www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

współpraca
artykuły pochodzą z:

 

Trzeba trafu, żeby dotrzeć w te okolice i jeszcze zatrzymać auto akurat tam, gdzie można przyspieszyć i wrzucić czwarty bieg. Otoczony murem obronnym kościół to obrzeża peryferyjnej, zapomnianej Świerzawy. Na dodatek ogołocony z gotyckiego ołtarza wywiezionego do Poznania, malowideł eksponowanych w Jaworze i Krakowie, pozbawiony bezcennego Tronu Łaski, którym szczyci się Wrocław. A jednak…


Kościół Świętych Jana Chrzciciela i Katarzyny Aleksandryjskiej to jak nieoczekiwany przystanek w poszukiwaniach Świętego Graala, w którym "zaszyfrowaną wiadomość" ukryto w gąszczu średniowiecznych naściennych malowideł. Odkryte w latach 70. minionego wieku odwołują się do żywota patronki kościoła i symboliki życia przedstawionej z pomocą fantastycznych wizerunków zwierząt, zadziwiających, nigdzie indziej niespotykanych.
Kościół zaskakuje również niezmienionym od ośmiu stuleci układem przestrzennym, motywem drzewa życia zaklętym w kunsztownym XIII-wiecznym portalu, prostotą równie starej chrzcielnicy i zapachem drewna w polichromowanych starych emporach. Nawet bez ołtarza to jeden z najcenniejszych zabytków romańskich w kraju.

 

Hannibal Smoke: Emplarium