zabytki dolnego śląska

www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

współpraca
artykuły pochodzą z:

Romański kościółek p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świerzawie jest jedną z najpiękniejszych pamiątek historycznych w Polsce. Niewiele zachowało się świątyń które niemal w niezmienionym stanie, bez późniejszych poważnych ingerencji, przebudów, zniszczeń i przekształceń przetrwały do naszych czasów. Po przekroczeniu progu tego zabytku dosłownie przenosimy się w czasie, dotykamy średniowiecza, czujemy jego zapach i klimat.

 

 


Powstał w XIII wieku jako parafialny ale w 1391 roku stracił swoją rangę na rzecz kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP w centrum miasteczka. W 1428 roku w jego murach schroniła się ludność przed najeźdźcami husyckimi. W tym samym roku wybuchł pożar i w 1507 roku ukończono jego odbudowę która nadała mu obecny kształt. Świątynia służyła ewangelikom, aby w 1645 roku wrócić z powrotem do katolików, później traciła na znaczeniu stając się kaplicą cmentarną. Po 1945 roku opuszczony kościół niszczał, a jego wyposażenie rozdysponowano dla innych parafii w całej Polsce (min. w Poznaniu). Doceniając jednak rangę zabytku przeprowadzano różne prace remontowe i konserwatorskie w latach pięćdziesiątych oraz siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

 

 


W zdesakralizowanym wnętrzu zachowały się przepiękne freski z XIII i XIV wieku, romańskie detale kamieniarskie, epitafia i płyty nagrobne z XVI wieku, empory zbudowane z polichromowanych desek gotyckiego stropu w 1562 roku oraz kamienna chrzcielnica i mensa ołtarzowa. Można spacerować po emporach, wejść na gotycką wieżę, zobaczyć wystawy organizowane w kościelnej nawie. Zabytek jest udostępniony w sezonie do zwiedzania w godzinach 11-18 oraz na telefon w pozostałych porach dnia i roku.

 

 


W przeciwieństwie do wielu "urzędowo" otwartych atrakcji turystycznych w innych rejonach Dolnego Śląska w Świerzawie mamy do czynienia z wielką pasją i zaangażowaniem osób zajmujących się świątynią, które poświęcają swój czas aby każdy z nas mógł zobaczyć jej wnętrze i poznać historię tego miejsca. Doceniamy to zwłaszcza wtedy gdy uświadomimy sobie że wiele innych pięknych i wciąż użytkowanych kościołów w okolicy jest dla turystów zupełnie niedostępnych. Ten niewielki zabytek, chociaż wciąż mało znany, jest jedną z największych atrakcji w kraju. W przeciwieństwie do tysięcy innych jest ORYGINALNY.