zabytki dolnego śląska

www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

współpraca
artykuły pochodzą z:

 

…ten naraża się na nieszczęście. Tak mówią w Stradomii, wskazując na wspaniały niegdyś pałac, który spłonął tuż po tym, jak gniazdo usunięto z wieży.


Do tej pory był największą ozdobą wsi, przez stulecia budował jej tożsamość. Imponował dwiema wieżami, zachwycał bogactwem detali architektonicznych i sztukaterią sali balowej. Jego historia jest bezpiecznie nudna, szczęśliwie bezbarwna. Wzniesiony około 300 lat temu do 1880 roku był barokowy, po przebudowie eklektyczny. Żadnych dramatów, punktów zwrotnych, tylko stała troska o piękny gmach przyjemnie położony nad stawem w zadbanej otulinie parku krajobrazowego.


Z ostatniej wojny wyszedł nietknięty. W rękach PGR-u z pobliskiego Sycowa zamiast ruiny stał się siedzibą dyrekcji, doczekał się remontu i nowego dachu w 1990 roku, a więc w przededniu upadku państwowego mecenasa. Nic dziwnego, że w latach 90. minionego wieku szybko znalazł prywatnego nabywcę. Być może powstałby tu luksusowy hotel nieopodal ruchliwej drogi krajowej nr 8 z Wrocławia do Warszawy. Gdyby nie pożar w 1999 roku…


Gdzie indziej byłby to nowy początek. Na Dolnym Śląsku to kolejna agonia. Piękny pałac został porzucony jak zepsuta zabawka, wstydliwie szurnięty pod szafę, zapomniany.
W niepamięć osuwa się również Stradomia, niegdyś ważny przystanek w drodze do stolicy. Nowa, dwupasmowa S8 szerokim łukiem ominęła wieś. Stara krajówka opustoszała, zamknięto popularny zajazd.
Wszystko przez bocianie gniazdo…

 

Hannibal Smoke: Emplarium