zabytki dolnego śląska

www.zabytkidolnegoslaska.com.pl

Polish Czech English French German Italian Russian Spanish

 


W sobotę, 10 czerwca 2017 roku w Lubomierzu na Dolnym Śląsku, w kościele pod wezwaniem WNMP i Św. Maternusa odbędzie się niezwykły koncert – po raz pierwszy na ziemi lwóweckiej zabrzmią arcydzieła muzyki polskiej: Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina (wersja z kwintetem smyczkowym) oraz wybór pieśni Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego.

 

Przedsięwzięcie tej miary to nie tylko okazja do przeżycia wzruszających chwil obcowania z piękną muzyką, ale też poważne wyzwanie organizacyjno-finansowe. Z organizacją koncertu poradzimy sobie, jednak wymiar finansowy przedsięwzięcia dalece przekracza nasze możliwości. Zebraliśmy już ponad 40% potrzebnej kwoty, o pomoc w zebraniu brakującej sumy zwracamy się do Państwa.

 

Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie „Klasztor Lubomierz” – instytucja non profit, której celem jest między innymi upowszechnianie i promowanie kultury i sztuki jako dziedzin życia społecznego oraz inspirowanie do podejmowania działań dotyczących oświaty, kultury, sztuki.

 

 

Miejscem koncertu będzie niezwykły zabytek dziedzictwa kulturowego ziemi lwóweckiej – kościół parafialny pw. Wniebowstąpienia NMP i św. Maternusa, najpiękniejszy obok Krzeszowa przykład sakralnej sztuki barokowej na Śląsku.

 

więcej dowiecie się Państwo na stronie wspieramkulture.pl


Przez blisko sto lat mieszkańcy wypatrywali zmian na lepsze. Pałac górujący nad okolicą niszczał systematycznie, ale o dziwo nie został rozebrany na materiał budowlany, ani doszczętnie zrujnowany. Najgorszych okazało się dziesięć ostatnich lat. Próby ratowania obiektu przez osoby bez wyobraźni i wystarczających środków doprowadziły do zawalenia stropów i w konsekwencji do zniszczenia znacznej części cennej materii.

 

Można powiedzieć, że zadecydowaliśmy o kupnie pałacu, zanim go późną wiosną 2012 roku zobaczyliśmy i poznaliśmy zakres zniszczeń. Dlaczego?

Z przeglądu informacji dostępnych w internecie wynikało, że to miejsce kogoś obchodzi, że istnieje energia społeczna, która może przywrócić te opuszczone sale z powrotem do życia. To tak naprawdę zadecydowało.

 

Widzieliśmy wiele, być może piękniejszych, łatwiejszych do renowacji i tańszych miejsc, ale za żadną nie stała tak  pozytywna energia.

Oddając obiekt na rzecz Fundacji mieliśmy świadomość, że już nigdy nie będzie nasz własny - “prywatny” - zawsze będzie pełnił funkcje społeczne, będąc, miejmy nadzieję, powodem do dumy dla wszystkich mieszkających w zasięgu jego oddziaływania.

 

Zaszczytem jest dla nas możliwość przewodzenia akcji odbudowy i przywrócenia obiektu do pełnienia funkcji kulturotwórczej. 

 

Nasze środki są ograniczone, ale mamy doświadczenie, wiedzę i determinację. Jesteśmy spokojni, że doprowadzimy sprawę do celu. Czujemy na sobie wielkie poczucie obowiązku i odpowiedzialność za zadanie, którego się podjęliśmy. Nie możemy zawieść  tych, którzy czekają na zmiany. 

 

Nie mamy wpływu na sprawy globalne, ale lokalnie spróbujemy “nieźle namieszać” w pozytywnym sensie oczywiście.

Osobom, które pytają nas “dlaczego to robimy”, “gdzie tu interes i jaki cel”? - odpowiadamy:  Są w życiu rzeczy które opłaca się robić i te które robić warto 

 

My uważamy, że warto. 


 

Dwór Sarny to rozległy, obecnie intensywnie remontowany kompleks rezydencyjny i folwarczny, którego początki sięgają XIV wieku. Zabytek położony na skalnym występie zbocza w dolinie rzeki Ścinawki pomiędzy Górami Sowimi a Stołowymi w końcu 2013 roku sprzedano osobom prywatnym, które założyły Fundację Odbudowy Dworu Sarny. W Sarnach powstanie centrum kulturalne ze szczególnym naciskiem na muzykę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Muzeum Regionalne położone jest w centrum malowniczego miasta Jawora, zlokalizowanego na geograficznym obszarze niziny śląsko-łużyckiej. Założone w 1929 roku, mieści się obecnie w zespole dawnego klasztoru bernardynów. To jedna z dwóch zachowanych na Dolnym Śląsku siedzib średniowiecznego zakonu. Historia tego obiektu posiada 500-letnią metrykę.

 

W skład kompleksu wchodzą: XV-wieczny kościół halowy, krużganki, wirydarz oraz dansker połączony przechodem ze skrzydłem klasztornym.  Posiadamy bogate zbiory archeologiczne, geologiczne, etnograficzne, militarne i dawnego rzemiosła.

 

Prezentowana w gotyckich wnętrzach kościoła poklasztornego sztuka sakralna słynie z unikatowych w Polsce transferów malowideł ściennych oraz cyklu gotycko-renesansowych polichromii o tematyce pasyjnej. Muzeum położone jest na szlakach turystycznych: Euroregionu NYSA, Szlaku Cysterskim w Polsce, Szlaku Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna, czy Via Regia.

 


 

 

Od 2014 r. w pałacu działa Fundacja Pałac Bojadła, której celem jest propagowanie zabytków rezydencjonalnych Środkowego Nadodrza oraz wspieranie ich właścicieli w udostępnianiu (wirtualnym i realnym). Podstawą działalności Fundacji jest projekt Pałace i Parki Środkowego Nadodrza, szlak najważniejszych rezydencji Lubuskiego i Dolnego Śląska. Strona internetowa www.palaceiparki.pl działa od ponad roku i zdobywa coraz szerszy zasięg promując zabytki rezydencjonalne pogranicza Dolnego Śląska, Brandenburgii i Wielkopolski. Fundacja jest laureatem wielu nagród m.in. wyróżnienia NID za udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa 2016 za przygotowanie wystawy Rezydencje Środkowego Nadodrza i ich słynni mieszkańcy pokazywanej w Żaganiu i Nowej Soli. Fundacja przygotowała całościowy plan adaptacji założenia pałacowego w Bojadłach na instytucję kultury pn. Biuro Działań Kulturalnych. Centrum badawcze dziedzictwa Środkowego Nadodrza połączone z muzeum wnętrz pałacowych (salonik rokokowy poetki XVIII-wiecznej A.L. Karschin zostanie zainaugurowany wiosną 2017 r.) ma szansę znaleźć swoją siedzibę w odnowionym Pałacu w Bojadłach. Pałac stanie się miejscem organizacji konferencji o dziedzictwie rezydencjonalnym Środkowego Nadodrza i koncertów muzyki barokowej z kręgu rodziny Bachów. Już od kilku lat Właściciel zespołu pałacowego w Bojadłach i Fundator Fundacji Pałac Bojadła - z ograniczonym wsparciem środków publicznych - realizuje kolejne etapy zabezpieczenia obiektu, który już spełnia wiele funkcji społecznych i kulturalnych. Nasze działania to inicjatywa prywatna, która wyprzedza wiele działań publicznych jeśli chodzi o kompleksową promocję i wspieranie zaniedbanych obiektów rezydencjonalnych historycznego Dolnego Śląska i ma charakter prawdziwie wizjonerski. Inicjatywa Fundatora Fundacji Pałac Bojadła to rzadki przykład działań pro publico bono ze strony prywatnego właściciela zabytku na rzecz całego zespołu obiektów zabytkowych (nie tylko na rzecz jednego obiektu będącego jego własnością).